Rezolucja z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie sprzeciwu wobec zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego w Olecku.

2012-01-05 1402
Art. czytany: 5029 razy

REZOLUCJA
Rady Miejskiej w Olecku
z dnia 29 grudnia 2011 r.

w sprawie sprzeciwu wobec zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego w Olecku.

Na podstawie § 28 ust. 2 Regulaminu Rady Miejskiej w Olecku stanowiącego załącznik
Nr 5 do Statutu Gminy Olecko zatwierdzonego uchwałą Nr II/8/02 Rady Miejskiej w Olecku z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Olecko (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2006 r.
Nr 150, poz. 2209 z późn. zm.) Rada Miejska w Olecku stwierdza, co następuje:

§ 1

Rada Miejska w Olecku wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego w Olecku oraz utworzenia w Sądzie Rejonowym w Ełku Zamiejscowych Wydziałów: Cywilnego, Karnego oraz Rodzinnego i Nieletnich. Zamiar ten wyrażony jest w projekcie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia
w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib
i obszarów właściwości.
O utworzenie tego sądu po jego likwidacji w 1975 roku ówczesne władze zabiegały od
1988 roku. W kwietniu 2004 roku dzięki staraniom miejscowych samorządów przy przychylnym zrozumieniu potrzeb przez Ministerstwo Sprawiedliwości powstał Sąd Rejonowy obsługujący dwa przygraniczne powiaty: olecki i gołdapski. Na potrzeby sądu przekazano budynek z zasobów
gminy Olecko.
Likwidacja samodzielnego sądu wpłynie na obniżenie prestiżu miasta oraz utrudni mieszkańcom Olecka dostęp do niektórych usług świadczonych przez sąd. Utworzenie Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w Olecku w ramach Sądu Rejonowego w Ełku nie w pełni zaspokoi potrzeby miejscowej społeczności, gdyż wiązać się będzie z przeniesieniem kuratorskiej służby sądowej do Ełku. Ten fakt wpłynie na znaczne pogorszenie sytuacji rodzin i osób wymagających pomocy prawnej ze względu na odległość kilkudziesięciu kilometrów celem przeprowadzenia wywiadu kuratorskiego.
Z zestawień ilości spraw wynika, że sąd olecki zajmuje od 3 do 5 miejsca po tak dużych sądach jak Olsztyn, Ełk, Kętrzyn czy Giżycko razem z Węgorzewem. Ilość spraw z pewnością wzrośnie ze względu na zwiększający się ruch graniczny z Federacją Rosyjską. Zestawienie liczb jednoznacznie potwierdza konieczność utrzymania sądu. Szczególnie uciążliwym dla miejscowej ludności jest likwidacja Wydziału Ksiąg Wieczystych, do którego średnio miesięcznie wpływa około 500 spraw. Wprawdzie odległość Olecka od Ełku nie jest znaczna, ale z najbardziej odległych miejscowości powiatu gołdapskiego odległość ta wynosi około 90 km. Przy słabo rozwiniętej komunikacji, podróż jest ekonomicznie i organizacyjnie kłopotliwa.
Państwo powinno poprzez swoją stabilną politykę budować zaufanie obywateli do władzy. Tymczasem częste zapowiedzi zmian powodują niepokój i niezadowolenie społeczeństwa.

§ 2

Przekazanie rezolucji Ministrowi Sprawiedliwości powierza się Burmistrzowi Olecka.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Karol Sobczak