Zameldowanie na pobyt stały cudzoziemców

2018-06-19 1000
Art. czytany: 3417 razy

Gdzie możesz załatwić sprawę?
Zgłoszenia zameldowania na pobyt stały możesz dokonać w Urzędzie Stanu Cywilnego w Olecku, Plac Wolności 1, pokój numer 2, telefon 87 520 32 65.

Jakie dokumenty powinieneś przygotować?
1. Formularz zgłoszenia pobytu stałego zawierający potwierdzenie faktu pobytu dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu. druk zgłoszenia
2. Do wglądu - dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, na przykład umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu.
3. Inne dokumenty w zależności od twojego statusu.

Jeżeli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) powinieneś przedstawić:
1) ważny dokument podróży;
2) jeden z następujących dokumentów:
a) karta pobytu wydana w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej albo nadaniem statusu uchodźcy w Polsce,
b) „Zgoda na pobyt tolerowany”,
c) zezwolenie na pobyt stały,
d) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
e) decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany.

Jeżeli jesteś członkiem rodziny obywatela niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) powinieneś przedstawić ważny dokument podróży oraz jeden z poniżej wymienionych dokumentów:
1) ważną kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej,
2) ważną kartę pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej.

Jeżeli jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) powinieneś przedstawić ważny dokument podróży lub inny ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.


Informacje dodatkowe
Możesz zameldować się osobiście lub może to zrobić w twoim imieniu pełnomocnik. Pełnomocnictwa możesz mu udzielić wyłącznie na piśmie. druk pełnomocnictwa

Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny sprawujący opiekę w miejscu wspólnego pobytu meldują osoby, które:
1) nie mają zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13 lat),
2) mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 lat).


Opłaty
Czynność jest wolna od opłat.


Termin załatwienia
Niezwłocznie.


Tryb odwoławczy
Od decyzji odmawiającej zameldowania przysługuje odwołanie do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego za pośrednictwem Burmistrza Olecka w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności.
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 roku w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego.